Award and Prize Recipients

The Salo and Jeanette Baron Prize in Jewish Studies honors excellence in a dissertation in Jewish studies successfully defended during the preceding four years.

2021
Roni Henig, “Life of the Non-Living: Nationalization, Language and the Narrative of ‘Revival’ in Modern Hebrew Literary Discourse”

2015
Jeremy Eichler, "The Emancipation of Memory: Arnold Schoenberg and the Creation of A Survivor from Warsaw

2011
Aline Voldoire, "The Transnational Politics of French and American Jews, 1860-1920"
 
2007
Barry S. Wimpfheimer, "Legal Narrative in the Babylonian Talmud"

2002
Magdalena Teter, "Jews in the Legislation and the Teachings of the Catholic Church in Poland (1648-1772)"

1996
Edward Fram, "Jewish Law and Social and Economic Realities in 16th- and 17th-Century Poland"
 
1989
Elisheva Carlebach, "Rabbi Moses Hagiz: The Rabbinate and the Pursuit of Heresy in the Late 17th-Early 18th Centuries"

GSAS International Travel Fellowships (including the Lurcy, Mellon, Thompson, and Wollemborg Fellowships) are awarded to select PhD students in the Arts and Sciences who will have completed all of the requirements for the PhD degree except the dissertation; the fellowship provides funding for international travel necessary for completion of the dissertation.

2021-2022

  • Yasemin Akcaguner, History
  • John Beeson, Art History and Archaeology
  • Nicolle Marr Bertozzi, East Asian Languages and Cultures
  • Francesco Cassini, Classical Studies
  • Jeanne Devautour (Devautour Choi), French
  • Alaa Aly El-Shafei, Middle East, South Asian, and African Studies
  • Vered Engelhard, Latin American and Iberian Cultures
  • Palden Gyal, East Asian Languages and Cultures
  • Rachel Lee Hutcheson, Art History and Archaeology
  • Alyse Muller, Art History and Archaeology
  • Annie Ochmanek, Art History and Archaeology
  • Karolina Partyga, History
  • Gautham Shiralagi, Middle East, South Asian, and African Studies
  • Ianick Takaes de Oliveira, Art History and Archaeology
  • Fatima-Ezzahrae Touilila, Middle East, South Asian, and African Studies
  • Siwei Wang, East Asian Languages and Cultures
  • Y. L. Lucy Wang, Art History and Archaeology
  • Yifan Zhang, East Asian Languages and Cultures

2020-2021

  • Due to the COVID-19 global health crisis and subsequent travel restrictions, GSAS was not permitted to award International Travel Fellowships for the 2020-21 academic year. 

2019-2020

  • Amnah Almukhtar, History
  • Iria Ameixeiras-Cundins, Latin American and Iberian Cultures
  • Elif Irem Az, Anthropology
  • Rana Baker, Middle East, South Asian, and African Studies
  • Marta Ferrer Gomez, Latin American and Iberian Cultures
  • Rebecca Glade, History
  • Anja Kilibarda, Political Science
  • Yanchen Liu, Religion
  • Maho Miyazaki, East Asian Languages and Cultures
  • Aseel Najib, Middle East, South Asian, and African Studies
  • Barton Qian, East Asian Languages and Cultures
  • Natalie Reinhart, Anthropology
  • Shaunna Rodrigues, Middle East, South Asian, and African Studies
  • Ameya Tripathi, English and Comparative Literature
  • Yingchuan Yang, East Asian Languages and Cultures
  • Cathy Zhu, Art History and Archaeology
  • Thomas Zuber, History

2018-2019

  • Celia Abele, French and Romance Philology
  • Roy Bar Sadeh, History
  • Raphaelle Burns, French and Romance Philology
  • Mario Cancel-Bigay, Music
  • Danielle Carr, Anthropology
  • Nile Davies, Anthropology
  • Maria Fantinato Geo de Siqueira, Music
  • Tiffany Floyd, Art History and Archaeology
  • Andres Garcia Molina, Music
  • Aaron Glasserman, History
  • Lotte Houwink ten Cate, History
  • Evan Jewell, Classical Studies
  • Qingfan Jiang, Music
  • Ani Kodzhabasheva, Art History and Archaeology
  • Ling-Wei Kung, East Asian Languages and Cultures
  • Verena Meyer, Religion
  • Max Shmookler, Middle East, South Asian, and African Studies
  • Guy St Amant, East Asian Languages and Cultures
  • Noelle Turtur, History
  • Alexis Wang, Art History and Archaeology
  • Michael Weinstein-Reiman, Music
  • Wenrui Zhao, History

2017-2018

  • Mohammad Sadegh Ansari, Middle East, South Asian, and African Studies
  • Zeinab Alsadat Azarbadegan, History
  • Emily Hansell Clark, Music
  • Allison Marie DeWitt, Italian
  • Ayse Ercan, Art History and Archaeology
  • Rose Esther Gardner, French and Romance Philology
  • Benjamin Joseph Kindler, East Asian Languages and Cultures
  • Deneb Kozikoski Valereto, Latin American and Iberian Cultures
  • Margaux Lantz Kristjansson, Anthropology
  • Jasmine Pisapia, Anthropology
  • Tristan Edward Revells, East Asian Languages and Cultures
  • Emily Margaret Rutherford, History
  • Aviroop Sengupta, Middle East, South Asian, and African Studies
  • Siddhartha Vibhakar Shah, Art History and Archaeology
  • Max Robert Shmookler, Middle East, South Asian, and African Studies
  • Charlotte Anne Silverman, Anthropology
  • Julianna Van Visco, Italian
  • Alex Weintraub, Art History and Archaeology
  • Madeline Woker, History

2016-2017

  • Kalinka Alvarez, French and Romance Philology
  • Hadeel Assali, Anthropology
  • Sarah Beckhart, History
  • Margot Bernstein, Art History and Archaeology
  • Raymond Carlson, Art History and Archaeology
  • Luciana Chamorro Elizondo, Anthropology
  • Alicia Cooperman, Political Science
  • Carrie Cushman, Art History and Archaeology
  • Grace Delmolino, Italian
  • Yasmine Espert, Art History and Archaeology
  • Chloe Estep, East Asian Languages and Cultures
  • Susanna Ferguson, History
  • Sofia Gans, Art History and Archaeology
  • Devon Golaszewski, History
  • Paul Katz, History
  • Zachary Levine, History
  • Natasha Llorens, Art History and Archaeology
  • Tommaso Manfredini, French and Romance Philology
  • Anais Maurer, French and Romance Philology
  • Carolyn Pang, East Asian Languages and Cultures
  • Anna Provitola, French and Romance Philology
  • Tristan Revells, East Asian Languages and Cultures
  • Pieter Vanhove, Italian
  • Mariana Velazquez, Latin American and Iberian Cultures
  • Dessislava Vendova, Religion
  • Ethan Yee, History
  • Yuan Yi, East Asian Languages and Cultures

2015-2016

  • Mary Albanese, English and Comparative Literature
  • Laure Astourian, French and Romance Philology
  • Katherine Balkoski, French and Romance Philology
  • Allison Bernard, East Asian Languages and Cultures
  • Elliott Cairns, Music
  • Eunsung Cho, History
  • Agnese Codebo, Latin American and Iberian Cultures
  • Sonia Coman, Art History and Archaeology
  • Emily Cook, Art History and Archaeology
  • Lindsay Cook, Art History and Archaeology
  • Amanda Culp, Theatre
  • Max Hayward, Philosophy
  • Nicole Hughes, Latin American and Iberian Cultures
  • Marina Kaganova, Anthropology
  • Clare Kobasa, Art History and Archaeology
  • Peter Lagerqvist, Anthropology
  • Lei Lei, East Asian Languages and Cultures
  • Alvaro Luis Lima, Art History and Archaeology
  • Wendell Marsh, Middle Eastern, South Asian, and African Studies
  • Fernando Montero, Anthropology
  • Patrick Nason, Anthropology
  • Sean O’Neil, History
  • Christopher Peacock, East Asian Languages and Cultures
  • Allison Powers, History
  • Julia Vazquez, Art History and Archaeology
  • Dominic Vendell, History

2014-2015

  • Nasser Abourahme, Middle Eastern, South Asian, and African Studies
  • Laure Astourian, French and Romance Philology
  • Rachel Boyd, Art History and Archaeology
  • Irene Bulla, Italian
  • John Chen, History
  • Sophia D’Addio, Art History and Archaeology
  • Alison Damick, Anthropology
  • Ahmed Dardir, Middle Eastern, South Asian, and African Studies
  • Deniz Duruiz, Anthropology
  • Matthieu Felt, East Asian Languages and Cultures
  • Noga Ganany, East Asian Languages and Cultures
  • Vincent Hessling, Germanic Languages
  • Changduk Kang, Art History and Archaeology
  • Peng Liu, East Asian Languages and Cultures
  • Max McGuinness, French and Romance Philology
  • Maggie Mustard, Art History and Archaeology
  • Brittany Pheiffer, Slavic Languages
  • Natalia Rossi, Ecology, Evolution, and Environmental Biology
  • Daniel Steinmetz-Jenkins, History
  • Deborah Shulevitz, History
  • Vivian Valencia, Ecology, Evolution, and Environmental Biology
  • Lorenzo Vigotti, Art History and Archaeology
  • Lauren Young, Political Science

2013-2014

  • Hasan Azad, Religion
  • Marta Becherini, Art History and Archaeology
  • Joseph Brown, Political Science
  • Sandrine Colard, Art History and Archaeology
  • Sarah Cook, History
  • Clay Eaton, East Asian Languages and Cultures
  • Romeo Guzman, History
  • Katherine Johnston, History
  • Jessica Lee, History
  • Johanna Magin, French and Romance Philology
  • Max McGuinness, French and Romance Philology
  • Daniel Morales, History
  • Natacha Nsabimana, Anthropology
  • Tzu-Chi Ou, Anthropology
  • Alexis Radisoglou, Germanic Languages
  • Elizabeth Schwall, History
  • Rafal Stepien, East Asian Languages and Cultures
  • Pavithra Suryanarayan, Political Science
  • Vivian Valencia, Ecology, Evolution, and Environmental Biology
  • Brigid Von Preussen, Art History and Archaeology
  • Maddalena Vaglio Tanet, Italian
  • Li Zhang, East Asian Languages and Cultures

2012-2013

  • Talia Andrei, Art History and Archaeology
  • Samuel Biagetti, History
  • Neda Bolourchi, Middle Eastern, South Asian, and African Studies
  • Stephen Brusatte, Earth and Environmental Sciences
  • Nicole Griggs, Art History and Archaeology
  • Jennifer Guest, East Asian Languages and Cultures
  • Brian Lander, East Asian Languages and Cultures
  • Weiwei Luo, History
  • Justin Jackson, History
  • Shing-Ting Lin, East Asian Languages and Cultures
  • Francesca Marzullo, Art History and Archaeology
  • Fatima Mojaddedi, Anthropology
  • Sixiang Wang, East Asian Languages and Cultures
  • Maria Paula Saffon Sanin, Political Science
  • Rebecca Sopchik, French and Romance Philology
  • Zachary Stewart, Art History and Archaeology
  • Gabriella Szalay, Art History and Archaeology
  • Yvonne Zivkovic, Germanic Languages
  • Carlos Zuniga Nieto, History

2011-2012

  • Seth Anziska, History
  • Alessandra Di Croce, Art History and Archaeology
  • Isabel Gabel, History
  • Gal Gvili, East Asian Languages and Cultures
  • Katharine Holt, Slavic Languages
  • Anne Hunnell, Art History and Archaeology
  • Jang Wook Huh, English and Comparative Literature
  • Meha Priyadarshin, History
  • Simon Stevens, History
  • Matthias Thiemann, French and Romance Philology
  • Natasha Wheatley, History

2010-2011

  • Shannon Garland, Music
  • Arunabh Ghosh, History
  • Seema Golestaneh, Anthropology
  • Andrej Tusicisny, Political Science

2009-2010

  • Amy Balanoff, Earth and Environmental Sciences
  • Rosie Bsheer, History
  • Jun Hee Cho, History
  • Jessamyn Conrad, Art History and Archaeology
  • Jess Fenn, English and Comparative Literature
  • Daniel Larlham, English and Comparative Literature
  • Brian Tsui, East Asian Languages and Cultures
  • Paul Vogt, East Asian Languages and Cultures
  • Darryl Wilkinson, Anthropology
  • Carolyn Yerkes, Art History and Archaeology

The Lindt Fellowship is open to GSAS students in Anthropology, Economics, Political Science, and Sociology. The purpose of the Lindt Fellowship is to enable exceptionally well-qualified candidates for the PhD to complete the writing of their dissertations during the period of tenure.

2022-2023
Daniel Tadmon, Sociology
Natalie Reinhart, Anthropology

2021-2022
Danielle Carr, Anthropology

2020-2021
Jeffrey Benjamin, Anthropology

2019-2020
Syantani Chatterjee, Anthropology

2018-2019
Alicia Cooperman, Political Science
Marina Kaganova, Anthropology

2017-2018
Moran Levy, Sociology

2016-2017
Abigail Coplin, Sociology
Sumayya Kassamali, Anthropology 

2015-2016
Fatima Mojaddedi, Anthropology
Michael Schwam-Baird, Political Science

2014-2015
Kate Cronin-Furman, Political Science

2013-2014
Elif Alp, Sociology, "Screen Cleaning"
Benjamin Schupmann, Political Science, "Leviathan Run Aground"

2012-2013
Jennifer Hudson, Political Science, "The Bureaucratization of Democratic Theory"

2011-2012
Larissa Buchholz, Sociology, "Diversity and Careers in the Global Art Market"
Daniel Navon, Sociology, "The Genomic Designation of New Kinds of People"

2010-2011
Boilang Zhu, Political Science, "Political Institutions and Foreign Direct Investment Regulation"

2009-2010
Simone Cerreia-Vioglio, Economics, "Essays on Monotonicity and Convexity in Economics"
Pablo Kalmanovitz, Political Science, "Justice in Post-War Reconstruction: Theories from Vitoria to Vattel"

Established in 1996, the Presidential Teaching Awards honor the best of Columbia's teachers, both faculty and graduate students, for the influence they have on the development of their students and their part in maintaining the university's longstanding reputation for educational excellence. Graduate student recipients are listed below.

2018

  • Nicole Marie Gervasio, English and Comparative Literature
  • Jihui Lee, Biostatistics
  • Mariana Beatriz Noé, Classical Studies

2017

  • Sahar Ishtiaque Ullah, Middle Eastern, South Asian, and African Studies
  • Jason Chun Yu Wong, International and Public Affairs
  • Xingye Wu, Economics

2016

  • Melissa L. Ball, Chemistry
  • Margot Bernstein, Art History & Archaeology
  • Charles McNamera, Classics

2015

  • Spencer Brucks, Chemistry
  • Elham Seyedsayamdost, Political Science
  • Christine Webb, Psychology

2014

  • Royden Jay Kadyschuk, English and Comparative Literature
  • Roberto Pesenti, Art History and Archaeology
  • Aya Wallwater, Industrial Engineering and Operations Research

2013

  • Christopher Crew, Psychology
  • Simran Singh, Religion
  • Neelanjan Sircar, Political Science

2012

  • Anjuli Kolb, English and Comparative Literature
  • Carlos Montes-Galdon, Economics
  • Joseph Woo, Chemical Engineering

2011

  • Katherine Ann Allen, Earth and Environmental Sciences 
  • Tyler Bickford, Music 
  • Jae Woo Lee, Computer Science

2010 

  • Karen R. Emmerich, English and Comparative Literature 
  • Alvan A. Ikoku, English and Comparative Literature 
  • Lindsay C. Piechnik, Mathematics

2009 

  • Raicho B. Bojilov, Economics 
  • David K. Elson, Computer Science 
  • Sonja A. Mapes, Mathematics

2008 

  • Ivy Chen, Biostatistics 
  • Annie E. Falk, Germanic Languages 
  • Abigail Anne Scholer, Psychology

2007 

  • Corbett D. Bazler, Music 
  • Denise Milstein, Sociology 
  • Christian Murphy, Computer Science 

2006 

  • Marijeta Bozovic, Slavic Languages 
  • Rebecca Grossman, Physics and Astronomy, Barnard College 
  • Dafna Hochman, Political Science

2005 

  • Bonita E. London, Psychology 
  • Peter Park, Chemistry 
  • Robert S. Weston, Germanic Languages 

2004 

  • Timothy M. Casey, School of Law 
  • Gabriel E. Perez-Giz, Physics 
  • Nader K.Uthman, Middle East and Asian Languages and Cultures

2003 

  • Jacob Noel-Storr, Astronomy 
  • Erin Soros, English and Comparative Literature 
  • Priya Wadhera, French and Romance Philology

2002 

  • Tara E. Brendle, Mathematics 
  • Joseph C. McAlhany, Classics 
  • Sophia Yinchee Wong, Philosophy 

2001 

  • Chad B. Finley, Physics 
  • Jacqueline M. Elliott, Classics 
  • Barbara A. Szlanic, French and Romance Philology 

2000 

  • David de la Nuez, Industrial Engineering and Operations Research 
  • Jai Kasturi, Middle East and Asian Languages and Cultures 
  • Roosevelt Montas, English and Comparative Literature 

1999 

  • Ritu Birla, History 
  • Manuele Gragnolati, Italian 
  • Donald McVinney, School of Social Work 

1998 

  • Paul Christesen, Classics 
  • Michael Larkin, Physics 
  • Adam Rothman, History

1997 

  • Elizabeth Brannon, Psychology 
  • Polly Duke, French and Romance Philology 
  • Richard Kernaghan, Anthropology

1996 

  • Adrianne D. Slyz, Astronomy 
  • Moustafa M. Bayoumi, English and Comparative Literature 
  • Elizabeth Chamberlain, Spanish and Portuguese 

The Summer Language Fellowship for International Students supports international PhD students in the humanities and social sciences who need to study a foreign language abroad during the summer.

2021-2022

  • Monica Cerda Campero, Latin American and Iberian Cultures
  • Suhyun Choi, Art History and Archaeology
  • Varol Kahveci, Germanic Languages
  • Mariana Katz, History
  • Giovanni Lovisetto, Classical Studies
  • Marie Robin, History
  • Renata Ruiz Figueroa, Latin American and Iberian Cultures
  • Ifadha Sifar, History
  • Isaac Stethem, Political Science
  • Jiemin (Fran) Zhao, East Asian Languages and Cultures

2020-2021

Due to the COVID-19 global health crisis and subsequent travel restrictions, GSAS was not permitted to award the Summer Language Fellowship for Summer 2021. 

2019-2020

  • Yasemin Akcaguner, History
  • Sahar Mor Bostock, History
  • Guoying Gong, East Asian Languages and Cultures
  • Tianyuan Huang, East Asian Languages and Cultures
  • Alyssa James, Anthropology
  • Chen Jiang, Art History and Archaeology
  • Iris Kim, East Asian Languages and Cultures
  • Mengheng Lee, East Asian Languages and Cultures
  • Yusuf Magiya, Political Science
  • Awo Sumah, MESAAS
  • Ianick Takaes de Oliveira, Art History and Archaeology
  • Ying Lu Wang, Art History and Archaeology
  • Lanxin Zhang, East Asian Languages and Cultures
  • Xinyi Zhao, East Asian Languages and Cultures

2018-2019

  • Seher Agarwala, Art History and Archaeology
  • Begona Alberdi, Latin American and Iberian Cultures
  • Akua Banful, English and Comparative Literature
  • Martin Barnay, Sociology
  • Felipe Becerra, Latin American and Iberian Cultures
  • Alberto Carpio, Latin American and Iberian Cultures
  • Tenggeer Hao, East Asian Languages and Cultures
  • Lynton Lees, History
  • Mateusz Mayer, Art History and Archaeology
  • Zehra Mehdi, Religion
  • Gaurika Mehta, Religion
  • Sohee Ryuk, History
  • Rogerio Shieh Barbosa, Music
  • Chun Kiang Isaac Tan, East Asian Languages and Cultures
  • Danping Wang, History
  • Siwei Wang, East Asian Languages and Cultures
  • Chuan Xu, East Asian Languages and Cultures

2017-2018

  • Zachary Berge-Becker,  East Asian Languages and Cultures
  • Cesar Gherardo Cabezas Gamarra, Philosophy
  • Sohini Chattopadhyay, History
  • Benjamin Elbers, Sociology
  • Zohar Elmakias, Anthropology
  • Mike Loubser Ford, Music
  • Erez Golan, Religion
  • Tomi Haxhi, Slavic Languages
  • Lotte Francoise Maria Houwink ten Cate, History
  • Chen Jiang, Art History
  • Yongha Kim, East Asian Languages and Cultures
  • Yanchen Liu, Religion
  • Qichen (Barton) Qian, East Asian Languages and Cultures
  • Eduardo Javier Romero Dianderas, Anthropology
  • Anna Schirrer, Anthropology
  • Riga Tsegyal Shakya, East Asian Languages and Cultures
  • Shih-han Wang, East Asian Languages and Cultures

2016-2017

  • Iria Ameixeiras Cundins, Latin American and Iberian Cultures
  • Roy Bar Sadeh, History
  • Nile Davis, Middle Eastern, South Asian, and African Studies
  • Marta Ferrer Gomez, Latin American and Iberian Cultures
  • Dotan Halevy, History
  • Manpreet Kaur, Religion
  • Jeewon Kim, Art History and Archaeology
  • Benjamin Kindler, East Asian Languages and Cultures
  • Ling-Wei Kung, East Asian Languages and Cultures
  • David Mejia, Latin American and Iberian Cultures
  • Toru Momii, Music
  • Orcun Okan, History
  • Aline Rogg, French and Romance Philology
  • Thomas Ryan, History
  • Nataly Shahaf, East Asian Languages and Cultures
  • Jan Tarnowski, Anthropology
  • Howard Taylor, Anthropology
  • Rebecca Wertman, Political Science
  • Laura Wing Mei Yan, History
  • Wenrui Zhao, History

2015-2016

  • Celia Abele, History
  • Zeinab Azarbadegan, History
  • Sandra Chiritescu, Germanic Languages
  • Sarina Kuersteiner, History
  • Owain Lawson, History
  • Tommaso Manfredini, French and Romance Philology
  • Tamar Menashe, History
  • Jasmine Pisapia, Anthropology
  • Alessandro Poletto, East Asian Languages and Cultures
  • Leslie Sabiston, Anthropology
  • Jeffrey Twu, Anthropology
  • Leah Werier, Art History and Archaeology
  • Madeline Woker, History
  • Hengameh Ziai, Middle Eastern, South Asian, and African Studies

The Mrs. Giles Whiting Foundation Fellowships were final-year dissertation writing fellowships awarded to select GSAS students in the Humanities, including History, and to PhD students in Architecture with a humanities-focused dissertation. The Whiting Fellowships were discontinued after the 2014-15 academic year.

2014-2015

  • Lauren Flood, Music
  • David Gutkin, Music
  • Guido Herzovich, Latin American and Iberian Cultures
  • Golnar Nikpour, Middle Eastern, South Asian, and African Studies
  • Christoph Schaub, Germanic Languages

2013-2014

  • Joshua Cohen, Art History and Archaeology
  • Paloma Duong, Latin American and Iberian Cultures
  • Dale Stahl, History
  • Ashley Streeter, English and Comparative Literature
  • Edward Tyreman, Slavic Languages

2012-2013

  • Nili Belkind, Music, "Music and Conflict in Israel/Palestine: Ethics, Aesthetics and Geographies of Identity"
  • Katharine Holt, Slavic Languages, "Explorers, Evangelists, and Emissaries: Cultural Agents of Soviet Central Asia, 1921-1939"
  • Ariadna Pop, Philosophy, "How to Do Different Things with Different Kinds of Words: Making Sense of Faultless Disagreement and the Rationality of Tolerance"
  • Daniel Callahan, Music, "The Dancer from the Music: Men, Modern Dance, and Choreomusicalities on the U.S. Stage, 1910-2010"
  • Matthew Spooner, History, "Origins of the Old South: The Reconstitution of Southern Slavery"
  • Tyler Whitney, Germanic Languages, "Spaces of the Ear: Modernism’s Embodied Listener and the Science of Sound, 1908-1928"

2011-2012

  • Kristin Soraya Batmanghelichi, Middle Eastern, South Asian, and African Studies, "Revolutions and Rough Cuts: Conceptualizing Women's Bodies in Contemporary Iran"
  • Davide Bolognesi, Italian, "Friars Minor in Dante's World: Aesthetics of the Apocalypse"
  • Beau Bothwell, Music, "Radio Sawa and the American Musical Diplomacy in the Middle East"
  • Daniel Callahan, Music, "The Dancer from the Music: Men, Modern Dance, and Choreomusicalities on the U.S. Stage, 1910-2010"
  • Irene Cheng, Architecture, "Forms of Function: Self-Culture, Geometry, and Octogon Architecture in Antebellum America"
  • Anna Clark, English and Comparative Literature, "Centers of Consciousness: Protagonism and the Nineteenth-Century British Novel"
  • Victoria Collis-Buthelezi, English and Comparative Literature, "Under her Crown: Cape Town's Black Victorians Writing Selves and Citizen Others"
  • Julia Nordmann, Germanic Languages, "Childhood Bonds — Günther Grass, Martin Walser, and Christa Wolf as Writers of the Hitler Youth Generation"
  • Nicholas Osborne, History, "Little Capitalists: The Social Economy of Saving in the United States, 1816-1941"
  • Kristy Riggs, Music, "On Colonial Texuality and Difference: Musical Encounters with French Colonialism in Nineteenth-Century Algeria"
  • Dominique Townsend, East Asian Languages and Cultures, "Bridging Buddhism and Culture: Mindroling Monastery's Place in Tibetan Buddhist High Culture and Aesthetics"

2010-2011

  • Jennifer Buckley, English and Comparative Literature, “&#8216Every Page Must Explode’: Print, Performance and the European Avant-gardes”
  • Patrick Crowley, Art History and Archaeology, "The Appearance of Apparitions: Figuration and the Supernatural in Ancient Rome"
  • Chad Diehl, East Asian Languages and Cultures, "The Resurrection of Nagasaki: Religion and Politics in Reconstruction 1945-70"
  • Sonja Drimmer, Art History and Archaeology, " The Visual Language of Vernacular Manuscript Illumination: John Gower’s Confessio Amantis (Pierpont Morgan MS M.126)"
  • Patrick Glauthier, Classics, "Roman Science and Roman Literature in the First Century CE"
  • Mary Kate Hurley, English and Comparative Literature, "Translation, Identity and Collectivity in Medieval England"
  • Emma Lieber, Slavic Languages, "On the Distinctiveness of the Russian Novel: Form and Body in the Russian Tradition"
  • Mirabelle Ordinaire, English and Comparative Literature, "The Representation of Theatre in Film"
  • James Tan, Classics, "Revenue, Rulers and Population in the Roman Republic"
  • Paul Nicholas Vogt, East Asian Languages and Cultures, "Between Kin and King: Social Aspects of Western Zhou Ritual"
  • Amber Youell, Music, "Opera at the Crossroads: Reconsidering Reform in Gluck’s Vienna"

2009-2010

  • Richard Anderson, Art History and Architecture, "Industries of Realism: History, Theory, and Technology in Soviet Architecture, 1930 – 1941"
  • Reto Hoffmann, History, "The Fascist Reflection: Japan and Italy, 1919–1945"
  • April Holm, History, "The Civil War in the Mainstream Evangelical Churches, 1837-1894"
  • Jan Kueveler, English and Comparative Literature, "Beyond the Bildungstroman: Youth as Narrator of Modernism"
  • Alyssa Meyers, English and Comparative Literature, "Temporality and Authority in Late Medieval Literature"
  • Adela Ramos, English and Comparative Literature, "The Emergence of Species: Animals, Humans, and Literary Types in Eighteenth-century Britain"
  • Edgardo Raul Salinas, Music, "Modernity’s Hearing Loss: Jena Romanticism, Beethoven’s Piano Sonatas, and the Materiality of the Literary (1790-1810)"
  • Abigail Schade, History, "Hidden Waters: Groundwater Histories of Iran and the Mediterranean"
  • Sagi Schaefer, History, "Ironing the Curtain: Border and Identity Construction in Cold War Rural Germany"
  • Rachel Tamar Van, History, "Free Trade and Family Values: Kinship Networks and the Culture of Early American Capitalism in the 19th Century"
  • Toby Wikström, French and Romance Philology, "Law, Conquest and the Extra-European World on the French Stage, 1600-1685"

The Zuckerman Dissertation Fellowship is open to GSAS students who are pursuing the PhD in History, Philosophy, or Sociology and completing dissertations that address core concerns in the history, philosophy, and/or sociology of science.

2022-2023
Susannah Glickman, History

2021-2022
Lotte Houwink ten Cate, History

2020-2021
Joss Greene, Sociology

2019-2020
Simon Brown, Philosophy

2018-2019
Luciana Souza Leao, Sociology

2017-2018
Abram Daniel Kaplan, History

2016-2017
Pierre-Etienne Stockland, History 

2015-2016
Debra Glasberg Gail, History

2014-2015
Hayang Sook Kim, History

2013-2014
Jonathan Lawhead, Philosophy

2012-2013
Timothy Yang, History, “Market, Medicine, and Empire: Hoshi Pharmaceuticals in the Interwar Years”

2011-2012
Marco Nathan, Philosophy, “Causation and Explanation in Molecular Developmental Biology”